location تهران - بزرگراه زین الدین  |  02191002924 phone

صفر تا صد محصول ترمووال

تجهیزات لازم برای راه‌اندازی خط تولید محصول ترمووال

ترمووال یا دیوار پوش‌ها امروزه نقش بسیار مهمی در صنعت دکوراسیون داخلی و تزئینات ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گردد با توجه به جذابیت‌های این محصول بر آن شدیم مقاله‌ای را برای معرفی و شرایط تولید یک کارخانه تولید ترمووال آماده کنیم باید در نظر داشته باشید که اقلام ضروری و اولیه برای راه‌اندازی به ترتیب دستگاه میکسر، اکسترودر، وان خنک‌کننده استیشن‌ها و دستگاه کشنده می‌باشد هرچند دستگاه‌های دیگر در کنار این دستگاه‌های برای راه‌اندازی خط تولید نیاز می‌باشد مانند سیلیکون تراش و… که غالباً در همه کارخانه‌های تولیدی در این صنعت مشترک بوده و در این مقاله سعی شده کلیات و تجهیزات اصلی را بیشتر معرفی کنیم شما می‌توانید از این مقاله نیز برای آشنای بیشتر استفاده نمایید. در زیر به ترتیب موارد استفاده هر دستگاه را به تفضیل شرح می‌دهیم.

دستگاه میکسر

این دستگاه نیز برای مخلوط کردن گرانول‌های اول خط با روغن (برای چسبندگی بیشتر) و پودر مخصوص (برای پف کردن مواد) باهم ترکیب می‌گردد و خوراک اولیه مربوط به دستگاه اکسترودر را تولید می‌کند میزان زمان لازم برای ترکیب این مواد به‌صورت تجربی و بر اساس نمونه‌گیری از محصول می‌باشد.

دستگاه اکسترودر

اکسترودرها با توجه به سایز و قطر سیلندر ماردون آن تقسیم‌بندی می‌گردد که با افزایش قطر آن سیلندر ماردون، دبی خروجی محصول نهای آن افزایش پیدا می‌کند به‌عنوان‌مثال قطر 90 قابلیت تولید 90 کیلو در ساعت را دارد اکسترودر 120 قابلیت تولید 120 کیلو محصول را دارد باید توجه داشت که با توجه به محصول نهای باید خط تولید و سایز اکسترودرها چیدمان گردد در زیر سایزهای پرکاربرد در ایران آورده شده است.

 • اکسترودر 45
 • اکسترودر 90
 • اکسترودر 65
 • اکسترودر 75

در خط تولید اکسترودربه دو بخش و دو قیف تقسیم می‌شود که هرکدام به یک ماردون وصل می‌شود قیف اول مواد دست‌دوم باکیفیت پایین بوده برای تولید محصول‌های که زیره و رویه کار تیره‌تر دارد استفاده می‌شود و قیف دوم مواد درجه اول برای رویه یا زیره محصولی هست که رنگ روشن‌تری دارد استفاده می‌شود اکسترودرها هم به‌صورت تک سیلندرماردون و هم به‌صورت دو سیلندر ماردون می‌باشد که برای محصول‌های مانند pvc نیاز به دو ماردون برای گرانول نیاز به اکسترودر تک ماردون میباشدو این فرایند با توجه به محصول نهایی می‌باشد.

ظرفیت خروجی دستگاه‌ها

موارد خروجی از اکسترودر به‌صورت خمیر بوده و بعد از عبور از حوضچه آب‌خنک و شکل می‌گیرد ظرفیت خروجی اکسترودر علاوه بر قطر سیلندر ماردون به‌اندازه قالب نیز دارد قالب‌ها با توجه به نوع سفارش در سایزهای متفاوت می‌باشد به‌عنوان‌مثال قالب با عرض 12 سانت با سیلندر قطر 90 شاید ظرفیت تولید 70 کیلو را دارد ولی قالب‌های بزرگ‌تر می‌تواند این ظرفیت را تا 90 کیلو افزایش بدهد.

وان خنک‌کننده

با توجه به نوع دستگاه‌ها با طول وان شش متر دوازده متر طراحی می‌گردد به‌عنوان‌مثال دستگاه 100 نیاز به حوضچه‌ای با طول 10 تا 12 متر می‌باشد عرض وان ها معمولاً 25 سانت می‌باشد یا 50 سانتی می‌باشد که البته با توجه با محصول نهایی این حوضچه‌ها طراحی می‌گردد. محصول نهایی بعد از حوضچه باید کاملاً خشک گردد تا در مراحل بعدی دچار مشکل نگردد. این فرایند بسیار پیچیده نبوده و با یک دستمال ساده هم آبگیری می‌گردد.

 

 

استیشن‌ها

در این مرحله نیز با توجه به نوع طرح و درخواست مشتری خط هات استمپ چیده و تنظیم می‌گردد تعداد استیشن‌ها و طرح‌ها و فویل‌ها همگی بر اساس نوع محصول سفارش داده‌شده می‌باشد. ورودی این مرحله شمش خالی و خروجی آن شمش با چاپ طرح و نقشه درخواستی می‌باشد. تعداد استیشن‌ها معمولاً بسته به نوع طرح‌ها متفاوت می‌باشد و هر استیشن وظیفه ایجاد یک طرح بروی شمش را دارد پس اصولاً با توجه به پیچیده بودن طرح مشتری تعداد دستگاه‌های درگیر نیز بیشتر می‌گردد. حداقل دستگاه‌های لازم بین 8 تا 10 دستگاه می‌باشد.

تنظیمات لازم برای دستگاه مات استامپ یا امباس به‌صورت تجربی بوده و بسته به جنس و میکرون فویل‌ها حرارت را کم‌وزیاد می‌کنند در صورت عدم تنظیم درست این حرارت فویل یا عملیات امباس که با فشار انجام می‌شود به‌درستی انجام نمی‌شود.

دستگاه کشنده

دستگاه کشنده نیز وظیفه به حرکت درآوردن شمش و تشکیل چرخه تولید را دارد تنظیم سرعت حرکت شمش با توجه به فیدبک گیری از مسیر خط تولید می‌باشد و با توجه به وقفه یا سرعت تزریق مواد خام به خط این سرعت کم‌وزیاد می‌شود عدم کالیبره بودن نیز می‌تواند باعث خرابی محصول نهایی گردد.

قطعات مصرفی لازم در خط تولید

علاوه بر دستگاه‌ها که نقش اصلی درراه اندازی خط تولید ترمووال را دارد قطعات مصرفی و کیفیت آن‌ها نیز حائز اهمیت می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است.

 • سیلیکون
 • غلتک
 • المنت
 • گیربکس
 • سیلندر
 • ماردون
 • اقلام برقی